Rodzaje kotłów (1)

Kotły centralnego ogrzewania możemy dzielić na kilka grup w zależności od kilku kryteriów. W dzisiejszym artykule opowiem o dwóch kryteriach podziału kotłów — pod względem temperatury pracy i pojemności wodnej.

Moim zdaniem najistotniejszym podziałem kotłów jest ich podział ze względu na temperaturę pracy i wykraplanie się pary wodnej ze spalin we wnętrzu kotła. Wyróżniamy kotły tradycyjne, wysokotemperaturowe, w których temperatura spalin jest znacznie wyższa, niż temperatura skraplania pary wodnej ze spalin. Dziś takie kotły to przede wszystkim kotły na paliwa stałe. Drugą grupą są kotły o obniżonych parametrach, a dokładniej o obniżonej temperaturze spalin. Są one nowocześniejsze, mają zastosowane rozwiązania, które umożliwiają odzyskanie większej energii ze spalin niż w kotłach tradycyjnych. Mają więc wyższą sprawność od tradycyjnych. Szczytem na cyplu w optymalizacji pod tym kątem są kotły kondensacyjne, w których następuje skraplanie pary wodnej. Dzięki temu ich sprawność może przekraczać 100%. Czemu tak się dzieje, opiszę w kolejnym artykule.

Kotły dzielimy też według pojemności wodnej. Pojemność wodna to nic innego jak ilość wody, która mieści się we wnętrzu kotła — w wymiennikach ciepła, rurach i całej armaturze. Większość nowoczesnych kotłów ma małą pojemność wodną, czyli mieści w sobie mało wody. Dzięki temu szybko osiągają one żądaną temperaturę pracy. Są także lekkie (woda w końcu jest dość ciężka) co umożliwia ich montaż na przykład na ścianie kuchni czy łazienki. Tradycyjne kotły o dużej pojemności wodnej dłużej osiągają parametry pracy i są znacznie cięższe, przez co muszą być ustawiane na podłodze w pomieszczeniu kotłowni.

Leave a Response