Kotły gazowe

Gazowe kotły centralnego ogrzewania, zwłaszcza te na gaz ziemny, łączą w sobie kilka przyjemnych cech. Przede wszystkim są praktycznie bezobsługowe, a do tego bardzo przyjazne dla środowiska, bo spalają czyste paliwo. Oprócz tego dają relatywnie tanie ciepło, dotyczy to zwłaszcza kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny.

To właśnie dlatego kotły gazowe są bardzo często traktowane jako podstawowe i domyślne źródło ciepła dla dziś budowanych domów. Dopiero jeśli nie da się zainstalować kotła na gaz ziemny, inwestorzy zastanawiają się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Rodzaje kotłów gazowych

Tak naprawdę z punktu widzenia użytkownika i późniejszych kotłów eksploatacji, istotne są dwa podziały:

  • ze względu na rodzaj paliwa, tj. na kotły na gaz ziemny i na gaz ciekły (płynny, LPG, propan),
  • na kotły kondensacyjne i tradycyjne.

Kotły na gaz ziemny są wybierane najczęściej. Mają niezłą sprawność, w wersji kondensacyjnej łatwo przekraczają 105%. Kotły na gaz ciekły są wybierane zazwyczaj tylko wtedy, gdy gaz ziemny dostępny będzie dopiero w niedalekiej przyszłości. Gaz ciekły jest bowiem bardzo drogim nośnikiem ciepła (rzuć okiem na to zestawienie cen ciepła, jeśli nie wierzysz) i dlatego wybierany jest bardzo niechętnie.

Kotły tradycyjne są wciąż zauważalnie tańsze, niż kotły kondensacyjne. Ich sprawność jest niższa, bo nie odzyskują ciepła skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Tak w ogóle to jest to temat na tyle ciekawy, że aż wart osobnego artykułu.

Zalety kotłów gazowych

Też w dużym skrócie, bo i o tych zaletach można byłoby napisać cały artykuł. Najistotniejszą zaletą moim zdaniem jest ich mała wielkość i zwartość konstrukcji. Dzięki temu, że paliwo podawane jest w trybie ciągłym, sam kocioł nie ma zasobnika na paliwo i jest malutki. Na tyle malutki, że można go zawiesić na ścianie w kuchni czy łazience, niczym szafkę. Kotły na paliwa stałe są znacznie większe i cięższe.

Kotły gazowe są bezobsługowe. Bardzo rzadko wymagają czyszczenia i regulacji. Załadunek paliwa ogranicza się do opłacenia rachunków za gaz. Kotły takie doskonale współpracują z każdym rodzajem automatyki: pogodową i pokojową. Dzięki temu możliwe jest efektywne dostarczanie ciepła w odpowiednich ilościach i nie marnuje się go.

Leave a Response