Wymiana kotła węglowego na gazowy

Kocioł węglowy, nawet najbardziej bezobsługowy (czyli na ekogroszek, z zasobnikiem) wymaga jednak od użytkownika sporo uwagi. Trzeba je ładować, trzeba czyścić, wreszcie wynosić popiół. Pomieszczenie gospodarcze z kotłem zamienia się szybko w brudną kotłownię, zwłaszcza gdy jednocześnie składujemy tam węgiel.

Kocioł gazowy z drugiej strony, jest znacznie bardziej przyjemny w eksploatacji. Trzeba tylko płacić regularnie faktury za gaz, albo napełniać przydomowy zbiornik gazem LPG. Oczywiście, w eksploatacji taki kocioł będzie droższy.

Czasem jednak bywa tak, że wygoda przeważa nad kosztami i decydujemy się na wymianę kotła węglowego na gazowy. Albo modernizujemy dom (docieplamy, wymieniamy okna, montujemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła) i okazuje się, że będzie on zużywał mniej ciepła (a więc kocioł gazowy nie będzie aż tak bardzo drogi w eksploatacji). Z czym musimy się liczyć?

Kotłownia

Kotłownia dostosowana do potrzeb kotła węglowego z powodzeniem poradzi sobie z kotłem gazowym. Ba, rzec można, że wymiana ogrzewania na gazowe pozwoli na zwolnienie pomieszczenia kotłowni do innych celów (np. na budowę makiety kolejowej). Bo kocioł gazowy można zamontować w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka.

Komin

Nie każdy komin nadaje się do odprowadzania zimnych, wilgotnych, kwaśnych spalin z kotłów gazowych (dotyczy to w szczególności kotłów kondensacyjnych). Ale na szczęście duża część kotłów tego typu pozwala na odprowadzenie spalin przez ścianę. Kotły z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem nie muszą być w ogóle podłączane do komina. To ułatwia ich montaż w nietypowych pomieszczeniach (czyli poza kotłownią).

Instalacja centralnego ogrzewania

Najwięcej problemów leży właśnie tutaj.

Jeśli kocioł ma być kondensacyjny i chcemy dobrze wykorzystać jego możliwości, potrzebujemy instalacji niskotemperaturowej. A więc nie żeliwne grzejniki, tylko ogrzewanie podłogowe albo duże grzejniki płytowe.

Instalacja musi być też zamknięta, bo takiej wymaga kocioł gazowy. Trzeba więc otwarte naczynie wzbiorcze zastąpić przeponowym i dodać jeszcze zawory bezpieczeństwa.

Z racji na specyfikę sterowania kotłem gazowym, które umożliwia bardziej dynamiczną regulację jego pracy, korzystne będzie podłączenie do instalacji o małej pojemności wodnej. A więc cienkie rurki i małe grzejniki. To z kolei wymaga, by instalację wyposażyć w pompę.

Leave a Response