Kotły na biomasę

Rzec by można było, że Polska jest bardzo obfita w różnego rodzaju biomasowe paliwa stałe. Nic więc dziwnego, że na polskim rynku jest cała masa kotłów centralnego ogrzewania na biomasę, które potrafią z nich korzystać.

Przede wszystkim chodzi o kotły na drewno, bowiem drewno jest najpopularniejszą stałą biomasą, wykorzystywaną w Polsce do celów grzewczych. Pozyskiwane w lasach (państwowych, ale też prywatnych) ma dość niską cenę a po wysuszeniu odpowiednią wartość opałową, by mogło być użyte jako paliw do ogrzewania.

Drewno najczęściej spalane jest pod postacią polan. Wynika to z faktu, że podzielenie drewna na tę formę jest najmniej energo- i pracochłonne. Można to wykonać własnoręcznie (rąbiąc siekierą), ale też korzystać z mechanicznych łuparek do polan. Szczególnym typem kotłów na drewno są kotły zgazowujące, zwane kotłami na gaz drzewny. One spalają paliwo w bardzo specyficzny sposób, co jednocześnie pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności.

Mniej popularnym rodzajem stałej biomasy pochodzenia drzewnego, są pellety i brykiety. Produkuje się je z trocin i wiórów, mają od tego surowca znacznie większą gęstość, co znacznie ułatwia transport. Ponieważ paliwo wychodzące z peleciarki czy brykieciarki ma dość niezmienne parametry (np. wielkość), można je łatwo używać do spalania w kotle z podajnikiem. Warto jednak mieć na uwadze, że pellet i brykiet są paliwem znacznie droższym od drewna i trudniej dostępnym. Nie mam tu na myśli jakichś  trudności z ich dostaniem na rynku, ale liczba producentów tych paliw jest mniejsza, niż liczba nadleśnictw sprzedających drewno pozyskane w lesie. Pewnie dlatego kotły na brykiety oraz na pellety są mniej popularne. Zaznaczyć jeszcze tylko trzeba, że w kotle z podajnikiem można spalać albo brykiet, albo pellet, ale nigdy oba te paliwa naraz!

Mamy też na rynku kotły na słomę, ale to raczej urządzenia o dużej mocy, dla dużych obiektów (szkoły, urzędy, szklarnie). To ze względu na ilość paliwa, którą można do kotła naraz załadować pod postacią kostki lub okrągłej beli słomy. Ale do domowych zastosowań można użyć brykiet ze słomy.

Pozostałe rodzaje biomasy są już mniej popularne, jeśli chodzi o użycie do ogrzewania. Nie ma więc wyspecjalizowanych kotłów na biomasę taką, jak np. pestki wiśni czy resztki z kolby kukurydzy.

Leave a Response