Piece z podajnikiem
Spośród przeróżnych źródeł ciepła coraz bardziej na znaczeniu zyskują piece z podajnikiem. Nic dziwnego, pozwalają korzystać ze względnie taniego opału i zapewniają sporą bezobsługowość. Ale to nie jedyne zalety.
Przyjrzyjmy się im na łamach niniejszego artykułu.
Wady i zalety pieców z podajnikiem
Najważniejszą w moim odczuciu zaletą jest dość duża bezobsługowość. Podajnik paliwa ładujemy raz na kilka dni. Kocioł uruchamia się sam, sam się również wygasza. Wszystko dzięki wbudowanej automatyce, włączającej podajnik paliwa czy uruchamiającej palnik.
Widoczny na powyższej fotografii piec z podajnikiem o mocy 12 kW przy pracy z mocą nominalną zużywa ok. 2,1 kg węgla na godzinę. Zasobnik paliwa, widoczny po prawej stronie urządzenia, mieści 160 kg węgla (czyli ponad 6 pełnych worków ekogroszku). Oznacza to, że przy pracy z pełną mocą będzie działać na jednym załadowaniu przez 3 dni. A w okresie przejściowym — nawet i 2 tygodnie.
Co ciekawe, zasobnik popiołu w piecu można opróżniać bez wygaszania urządzenia!
Kolejną zaletą jest fakt, że spalanie w takim piecu (tzw. kotle retortowym) odbywa się znacznie bardziej efektywnie, niż w tradycyjnych kotłach. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, większą sprawność spalania, czyli mniejsze zużycie paliwa (przedstawiony na fotografii piec ma sprawność 85-90%). Po drugie, mniejszą emisję zanieczyszczeń. To możliwe jest także dzięki wykorzystaniu ekogroszku, który ma stosunkowo niewielką zawartość wilgoci, popiołu oraz siarki.
Wadą z całą pewnością będzie wielkość i cena urządzenia.
Co mogą spalić piece z podajnikiem?
Warto zatrzymać się przez chwilę nad paliwem, które można wykorzystać do kotłów z podajnikiem. Są to kotły na węgiel lub drewno, ale to jest pewne uproszczenie.
Obecność w urządzeniu podajnika i zasobnika paliwa dość mocno ogranicza zakres paliw, które da się wykorzystać. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków pracy podajnika. Jeśli został zaprojektowany do paliwa o konkretnym uziarnieniu, załadowanie go innym uniemożliwi jego działanie (albo wręcz spowoduje awarię).
W ogromnej większości piece z podajnikiem korzystają z jednego z dwóch poniższych paliw:
- ekogroszku (węgla o niskiej zawartości popiołu, wilgoci i siarki, o wysokiej wartości opałowej, oraz wielkości kawałków w zakresie 5-25 mm),
- pelletu drzewnego (drobnego brykietu wytwarzanego z trocin).
Nierzadko piece z podajnikiem mają tak skonstruowaną komorę spalania, że możliwe jest ręczne załadowanie innego paliwa — na przykład zwykłych polan drewna.
Ile kosztują piece z podajnikiem?
Cena pieca z podajnikiem przedstawionego na powyższej fotografii w chwili pisania tego tekstu wynosi dokładnie 5 500 złotych. To dość sporo, bo kocioł gazowy można kupić już znacznie taniej.
Oczywiście w porównaniu z innymi nowoczesnymi źródłami ciepła, jak np. pompami ciepła, jest to kwota dość niska. Warto jednak pamiętać, że kocioł na węgiel musi stać w osobnym pomieszczeniu zaopatrzonym w wentylację mechaniczną i być podłączony do komina. A to też przecież są niemałe koszty.
Tak, autor niniejszego tekstu jest inżynierem i ma świadomość, że z technicznego punktu widzenia nie powinniśmy mówić o piecach, tylko o kotłach z podajnikiem. Niemniej jednak, potocznie funkcjonują obydwa pojęcia i stąd tak zatytułowany ten artykuł.