Moc kotłów a zapotrzebowanie na ciepło
Jak bardzo istotne jest dopasowanie mocy kotła centralnego ogrzewania do zapotrzebowania na ciepło w budynku, widać po wielu wątkach na forach budowlanych. Widać tam wypowiedzi ludzi, którzy mają zbyt duży kocioł do zapotrzebowania na ciepło (ściślej — do zapotrzebowania na moc do ogrzewania) i albo mają problemy z eksploatacją kotłów, albo przepłacają za zwiększone zużycie paliwa. Albo wręcz ich kotły ulegają uszkodzeniom ze względu na nieprawidłowe warunki pracy.
I żeby było śmieszniej, za te przewymiarowane kotły dodatkowo zapłacili.
Z całą pewnością błędem jest dobieranie kotła do budynku na oko, w oparciu tylko o jego powierzchnię (domu, nie oka) i jakiś wzięty z sufitu współczynnik, rzędu np. 100 W/m²K.
Domy budowane w zgodzie z dzisiejszymi przepisami, mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. A to oznacza, że dobrany według tej najprostszej metody kocioł, będzie mieć moc nawet i dwukrotnie za dużą.
Inwestorzy też nie są bez winy, bo zdaje im się, że lepiej kupić kocioł o mocy nieco większej, bo będzie on lepiej ogrzewać ich dom. Tymczasem jest to nieprawda, bo kotły zawsze lepiej pracują przy dużym obciążeniu, a przewymiarowany kocioł przez znaczną część sezonu grzewczego będzie pracować blisko mocy minimalnej. Jedyny moment, w którym taki kocioł się sprawdzi, jest taki, gdy dom trzeba nagrzać bardzo szybko po wcześniejszym wychłodzeniu (np. gdy wracamy z kilkudniowego wyjazdu, na czas którego wyłączyliśmy ogrzewanie).
Jak więc dobrze dopasować moc kotła do budynku? Na co najmniej kilka sposobów.
Po pierwsze, warto zajrzeć do projektu budynku i mieć nadzieję, że podana tam moc do ogrzewania została policzona dobrze. Czytałem ostatnio, że w przypadku niektórych biur projektowych, które produkują nowe projekty masowo, można mieć zastrzeżenia do tych obliczeń.
Po drugie, można zamówić obliczenie zapotrzebowania na ciepło w oparciu o dane z projektu i zmiany wprowadzone w trakcie budowy.
Po trzecie, zwłaszcza dla istniejących budynków, można oszacować zapotrzebowanie na moc do ogrzewania.