Tani (w eksploatacji) kocioł centralnego ogrzewania
Dziś w kilku akapitach opiszę Wam, jakie cechy powinien mieć tani kocioł centralnego ogrzewania. Pisząc tani mam na myśli tani w eksploatacji, bo tak naprawdę tylko ten czynnik ma znaczenie w dłuższej perspektywie. W końcu decydując się na dane źródło ciepła musimy uwzględniać w kalkulacjach jego użytkowanie przez powiedzmy 10-20 lat.
Dlatego istotne jest, by wyboru kotła dokonać rozsądnie i ostrożnie. Najlepiej wszystko dwa razy przeliczyć i nie słuchać tylko porad instalatora, który ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Nie każde urządzenie sprawdzi się dobrze w każdych warunkach.
Kocioł na tanie paliwo
Co do zasady, jeśli masz tanie paliwo, Twój kocioł będzie tani w eksploatacji. Jeśli paliwo masz za darmo (np. trociny z własnej stolarni albo drewno z własnego lasu), to tak naprawdę nic więcej się nie liczy. Twoje źródło ciepła będzie tak długo tanie, jak długo paliwo będzie tanie.
W dzisiejszym świecie paliwa mają to do siebie, że drożeją. I nic nie wskazuje, by w najbliższej przyszłości miało się to odmienić. Paliwa takie jak węgiel, olej opałowy czy gaz ziemny, będą drożeć.
Kocioł o wysokiej sprawności
Sprawność to stosunek ilości energii dostarczonej przez kocioł instalacji ogrzewczej do ilości energii doprowadzonej do kotła w paliwie. Im lepszy kocioł, tym sprawność większa. Większa sprawność to mniejsze straty ciepła np. pod postacią gorących spalin. A im mniejsze straty, tym mniej węgla czy gazu kocioł musi spalić, by ogrzać dom.
Wysoka sprawność istotna jest zwłaszcza dla kotłów na drogie paliwa, takie jak gaz płynny czy olej opałowy. W przypadku kotłów na drewno, sprawność jest mniej istotna z punktu widzenia kosztów. Oczywiście gdy drewno trzeba samodzielnie porąbać i załadować do kotła, mniejsze jego zużycie zaczyna mieć duże znaczenie. 😉