Kotły z podajnikiem
Dzięki urządzeniom takim, jak kotły z podajnikiem, możliwe jest połączenie w jednym zarówno bezobsługowego źródła ciepła, jak i możliwości wykorzystania taniego paliwa stałego. Niestety, okupione to jest pewnego rodzaju kompromisami.
Kotły na paliwa stałe, takie jak drewno czy węgiel, najczęściej kojarzą się z kłopotliwą obsługą. Kocioł trzeba załadować paliwem przed każdym paleniem, a później to paliwo uzupełniać. Często wiąże się to z ubrudzeniem i zakurzeniem ubrania, zwłaszcza w przypadku węgla (szczególnie — miału węglowego). Konieczne jest również czyszczenie kotła z popiołu.
Kotły na paliwa stałe nie mogą też zostać zaprogramowane, by same się uruchomiły w odpowiednim momencie. Te wszystkie wady powodują, że często inwestorzy decydują się na zakup urządzenia dającego droższe ciepło, ale bardziej bezobsługowego — na przykład kotła gazowego.
W pewnym sensie kotły na paliwa stałe z podajnikami pozwalają na pracę bardziej bezobsługową, jednocześnie bez rezygnacji z dość taniego paliwa. Niestety, są znacznie droższe od kotłów bez podajnika.
Powyższa fotografia przedstawia nowoczesny kocioł na pellet, czyli granulowane paliwo powstające z trocin. Duży zasobnik i podajnik pozwalają na ładowanie paliwa co kilka dni (lub rzadziej, w przypadku okresów przejściowych). Paliwo jest dość czyste w użyciu, bo sprzedaje się je w plastikowych workach. Jednocześnie generuje niewiele popiołu.
Niestety, pellet jest znacznie droższy od drewna. To ten kompromis, o którym wspomniałem. Ten kocioł z fotografii posiada również komorę spalania, do której można ładować drewno, oczywiście wtedy trzeba to robić ręcznie…
Naturalnie kocioł gazowy czy pompa ciepła są znacznie bardziej bezobsługowe, niż takie kotły z zasobnikiem i podajnikiem.